GALICIA FINALIZA CON UN NOTABLE ÉXITO A CITA NACIONAL DE SANTIAGO DE COMPOSTELA
SANTIAGO DE COMPOSTELA: CENTRO DA LOITA ESPAÑOLA
Tras a celebración dos campionatos de España este pasado fin de semana no pavillón de Santa Isabel, en Santiago de Compostela, a Fedeación Galega acadou un total de 8 Ouros, 9 pratas e 10 bronces. Unha cosecha excelente tras 12 meses de parón deportivo
- Campionato de España escolar U-15 de Loitas Olímpicas: 2 ouros, 3 pratas e 3 bonces.
- Campionato de España cadete U-17 de Loitas Olímpicas: 2 ouros, 2 pratas e 3 bronces.
- Campionato de España U-23 de Loitas Olímpicas: 4 ouros, 4 pratas e 4 bronces.
A Federación Galega de Loita en colaboración coa Federación Española de Luchas Olímpicas, o Club de Loita Stellae, o Concello de Santiago de Compostela, e a Secretaría Xeral para o Deporte, organizararon os campionatos de España con un total de 512 inscricións para todos os campionatos.
A burbulla das Loitas Olímpicas tivo en Santiago de Compostela, a primeira competición nacional organizada neste ano 2021. Este fin de semana foi o punto de arranque desta nova tempada.
A seguridade e os protocolos COVID, rexeron a competición, establecendo un marco único de seguridade para todos os participantes. A obrigatoriedade de facer os test de antíxenos naseo-farínxeos, previos a competición, así como test aleatorios no Hotel OCA Puerta del Camino, centro loxístico da burbulla deportiva.
O motor do deporte arrancou, deixando un gran evento deportivo, e un respiro para o sector hosteleiro, e de servizos. Unha estimación de mais de 120.000,00€, quedaron en Santiago de Compostela, durante este fin de semana de competición.
Por outra banda o Colexio Galego de Árbitros e Xuíces, foi o que tivo unha maior representación, cun total de 10 COLEXIADOS arbitrando os campionatos de España.
ÁNGEL AMOR VILLAR | ÁRBITRO |
DANIEL FERNÁNEZ | ÁRBITRO |
MARCOS ARAUJO | ÁRBITRO |
JORGE GARRIDO TRIGO | ÁRBITRO |
NEREA VILA | ÁRBITRO |
VERÓNICA PÉREZ | ÁRBITRO |
CORA AYUDE | ÁRBITRO |
CRISTINA RODRIGUEZ GARCÍA | ÁRBITRO |
AHINOA GONZÁLEZ | ÁRBITRO |
AARON BELLO ÁLVAREZ | ÁRBITRO |
Agradecer a implicación dos técnicos Galegos, que durante este último ano, mantiveron vivos os Clubs e o compromiso dos deportistas para acadar este fito.
Os seleccionadores Galegos convocados, foron:
PABLO PINTOS FIGUEROA | TÉCNICO |
RUBÉN MÉNDEZ LOIS | TÉCNICO |
ALEXANDER KACHELAEV | TÉCNICO |
ELADIO BELLO COLUMNA | TÉCNICO |
ÁNGELES ÁLVAREZ MERA | TÉCNICO |
MARCOS MIRAGAYA LAMA | TÉCNICO |
JACOBO NOVOA CORZO | TÉCNICO |
JUAN LÓPEZ PÉREZ | TÉCNICO |
JOSE AYUDE LÓPEZ | TÉCNICO |
Por último, agradecer a inestimable colaboración do Concello de Santiago de Compostela, aberto sempre o deporte e que garante que estas competicións podan levarse a cabo, o Club de Loita Stellae de Santiago de Compostela, a Secretaría Xeral para o Deporte e a Deputación de Coruña, así como a confianza depositada pola Federación Española de Lucha, e os patrocinadores privados que colaboran para que sexa posible organizar este tipo de eventos.
Os resultados Galegos individuais , por seleccións e por Clubs, foron:
RESULTADOS CATEGORÍA ESCOLAR. U-15.
NOMBRE Y APELLIDOS DEL DEPORTISTA | CLUB | AÑO | MOD | U15 | RESULTADO |
CARMEN NAVEIRO | PONTEVEDRA | 2007 | LF | 33 | 1ª |
VOLODYMYR DATSENKO | KELTOI | 2008 | LO | 41 | 1º |
DONIS FERNANDEZ | SABARIS | 2008 | LO | 38 | 2º |
RAFAEL BORRAJO | ATILA | 2007 | GR | 62 | 2º |
MIGUEL QUINTELA ANTELO | AYUDE | 2006 | LO | 75 | 2º |
NAIARA JIMENEZ GARRIDO | KUZUSHI | 2006 | LF | 50 | 3ª |
MANUEL SANTISO PENAS | KELTOI | 2006 | LO | 48 | 3º |
JOSE VAZQUEZ COELHO | KELTOI | 2006 | GR | 62 | 3º |
JENNIFER FERNANDEZ PRADO | KUZUSHI | 2007 | LF | 46 | 4ª |
MARTIN LESTA | PONTEVEDRA | 2007 | LO | 62 | 4º |
CARMEN GARCIA | SAN IGNACIO | 2006 | LF | 50 | 5ª |
XOEL MONROY PENEDO | CASTRO | 2007 | LO | 52 | 5º |
NEREA OLIVEIRA | CASTRO | 2008 | LF | 50 | 7ª |
PEDRO MÍGUEZ | SABARIS | 2008 | LO | 44 | 7º |
RESULTADOS POR FEDERACIÓNS EN U-15 e U-17 | ||
1º | 373 | Federación Andaluza |
2º | 351 | Federación Madrileña |
3º | 207 | Federación Gallega |
RESULTADOS POR CLUBS LIBRE OLÍMPICA U-15 | ||
6º | 40 | Club De Lucha Keltoi |
13º | 20 | Club De Lucha Sabarís |
13º | 20º | Escuela Ayude |
17º | 12 | Club de Lucha Pontevedra |
18º | 10 | Club de Lucha El Castro |
RESULTADOS POR CLUBS LOITA GRECORROMANA U-15 | ||
5º | 20 | Club De Lucha Atila |
6º | 15 | Club De Lucha Keltoi |
RESULTADOS POR CLUBS LOITA FEMININA U-15 | ||
10º | 12 | Club De Lucha San Ignacio |
11º | 10 | Club De Lucha Atila |
12º | 9 | Club De Lucha Kuzushi |
RESULTADOS CATEGORÍA CADETE: U-17
NOMBRE Y APELLIDOS DEL DEPORTISTA | CLUB | AÑO | MOD | U17 | RESULTADO | ||||
RAUL LESTA | PONTEVEDRA | 2004 | LO | 71 | 10º | ||||
MIGUEL QUINTELA ANTELO | AYUDE | 2007 | LO | 71 | 11º | ||||
ANXO XOAQUIN LOMBA LUIS | SABARIS | 2005 | LO | 45 | 1º | ||||
CARLOS GREDIAGA SEARA | ATILA | 2005 | GR | 110 | 1º | ||||
MANUEL GONZALEZ | SAN IGNACIO | 2004 | LO | 55 | 2º | ||||
MOISES BELLO ÁLVAREZ | SAN IGNACIO | 2005 | LO | 80 | 2º | ||||
MANUEL SANTISO PENAS | KELTOI | 2007 | LO | 48 | 3º | ||||
GONZALO CAPARROS | ATILA | 2005 | GR | 65 | 3º | ||||
ARES FERNANDEZ | SAN IGNACIO | 2007 | LO | 92 | 3º | ||||
CARMEN GARCIA | SAN IGNACIO | 2007 | LF | 49 | 4ª | ||||
JESUS FOJACO | SABARIS | 2004 | LO | 110 | 4º | ||||
RAQUEL BRAVO | ATILA | 2004 | LF | 49 | 5ª | ||||
ALESSANDRO IEMMA | CIUDAD DE VIGO | 2004 | LO | 55 | 5º | ||||
JOSE VAZQUEZ COELHO | KELTOI | 2007 | GR | 60 | 5º | ||||
UNAI FERNANDEZ | SAN IGNACIO | 2005 | GR | 71 | 5º | ||||
ALEX SILVA LAGE | KELTOI | 2005 | GR | 80 | 5º | ||||
IAGO FERNANDEZ ALONSO | PONTEVEDRA | 2005 | LO | 92 | 5º | ||||
NAIARA JIMENEZ GARRIDO | KUZUSHI | 2007 | LF | 49 | 6ª | ||||
LOIS CABREIRA | SABARIS | 2005 | LO | 71 | 7º | ||||
RESULTADOS POR FEDERACIÓNS EN U-15 e U-17 | |||||||||
1º | 373 | Federación Andaluza | |||||||
2º | 351 | Federación Madrileña | |||||||
3º | 207 | Federación Gallega | |||||||
RESULTADOS POR CLUBS LIBRE OLÍMPICA U-17 | ||
5º | 45 | Club De Lucha Sabarís |
6º | 40 | Club De Lucha San Ignacio |
15º | 15 | Club De Lucha Keltoi |
16º | 12 | Club de Lucha Pontevedra |
18º | 10 | Club Ciudad de Vigo |
19º | 0 | Escuela Ayude |
RESULTADOS POR CLUBS LOITA GRECORROMANA U-17 | ||
5º | 40 | Club De Lucha Atila |
8º | 25 | Club De Lucha San Ignacio |
10º | 20 | Club De Lucha Keltoi |
RESULTADOS POR CLUBS LOITA FEMININA U-17 | ||
10º | 12 | Club De Lucha San Ignacio |
11º | 10 | Club De Lucha Atila |
12º | 9 | Club De Lucha Kuzushi |
RESULTADOS CATEGORÍA U-23
NOMBRE Y APELLIDOS DEL DEPORTISTA | CLUB | AÑO | MOD | U23 | RESULTADO |
NEREA PAMPIN BLANCO | KELTOI | 1999 | LF | 65 | 1ª |
NEREA IGLESIAS | AYUDE | 2003 | LF | 76 | 1ª |
SANTIAGO SANCHEZ VARELA | KELTOI | 2001 | LO | 92 | 1º |
ARÓN AYUDE PALLAS | AYUDE | 1998 | GR | 130 | 1º |
SAUL BELLO ÁLVAREZ | SAN IGNACIO | 2003 | LO | 70 | 2º |
ION TURCAN | KUZUSHI | 2001 | GR | 82 | 2º |
OMAR RODRÍGUEZ MARTÍNEZ | SABARÍS | 1998 | LO | 86 | 2º |
JONATHAN PERNAS | RABADE | 1999 | GR | 87 | 2º |
CRISTINA RODRIGUEZ GARCÍA | SAN IGNACIO | 2000 | LF | 68 | 3ª |
AARON BELLO ÁLVAREZ | SAN IGNACIO | 2000 | LO | 65 | 3º |
RAFAEL ALVAREZ | SAN IGNACIO | 2000 | LO | 74 | 3º |
CRISTIAN SUAREZ BARROS | SABARIS | 2002 | LO | 79 | 3º |
CAYETANA GONZALEZ | SAN IGNACIO | 2002 | LF | 55 | 4ª |
LUANA FIGUEIRIDO | CASTRO | 2003 | LF | 57 | 5ª |
ANDREA CASTRO GREDIAGA | ATILA | 2001 | LF | 65 | 5ª |
JESUS ALVES | SAN IGNACIO | 2002 | GR | 72 | 6º |
YASSINE FOUZI LAILI | KELTOI | 2003 | GR | 67 | 7º |
DAVID GONZALEZ | SABARIS | 2002 | LO | 61 | 9º |
RESULTADOS POR FEDERACIÓNS EN LIBRE OLÍMPICA U23 | ||
1º | 175 | Federación Madrileña |
2º | 114 | Federación Gallega |
3º | 108 | Federación Andaluza |
RESULTADOS POR FEDERACIÓNS EN LOITA GRECORROMANA U23 | ||
1º | 162 | Federación Andaluza |
2º | 115 | Federación Murciana |
3º | 97 | Federación Madrileña |
4º | 82 | Federación Gallega |
RESULTADOS POR FEDERACIÓNS EN LOITA FEMININA U23 | ||
1º | 164 | Federación Andaluza |
2º | 127 | Federación Madrileña |
3º | 93 | Federación Murciana |
4º | 82 | Federación Gallega |
RESULTADOS POR CLUBS LIBRE OLÍMPICA U23 | ||
5º | 50 | Club De Lucha San Ignacio |
10º | 39 | Club De Lucha Sabaris |
13º | 25 | Club De Lucha Keltoi |
RESULTADOS POR CLUBS LOITA GRECORROMANA U23 | ||
9º | 25 | Club De Lucha Ayude |
10º | 20 | Club De Lucha Kuzushi |
10º | 20 | Club De Lucha Rabade |
12º | 9 | Club De Lucha San Ignacio |
13º | 8 | Club De Lucha Keltoi |
RESULTADOS POR CLUBS LOITA FEMININA U23 | ||
8º | 27 | Club De Lucha San Ignacio |
9º | 25 | Club De Lucha Keltoi |
9º | 25 | Club De Lucha Ayude |
13º | 10 | Club De Lucha El Castro |
13º | 10 | Club De Lucha Atila |
Sen comentarios